TRADITIONAL.jpg

Το Σχολείο μας, σύμφωνα και με τα όσα ορίζει σχετική εγκύκλιος του οικείου Υπουργείου, πραγματοποίησε δράση στα πλαίσια της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας.

Η μέρα ξεκίνησε με τους 2 υπεύθυνους καθηγητές κ.κ. Λιζίδη Γιώργο και Κοντέλη Στράτο, να ενημερώνουν τους μαθητές και εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας για την κατάσταση με τα αδέσποτα ζώα στη χώρα μας, (ενδεικτικό νομικό πλαίσιο, ευθύνη Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ατομική ευθύνη πολιτών) καθώς και για την αναγκαιότητα και τις διαδικασίες στείρωσης των ζώων συντροφιάς που μπορεί ο καθένας μας να έχει στην κατοχή του, εντός της οικείας του ή στον περίγυρο αυτής.
   Ακολούθησε η προβολή του πολυβραβευμένου ντοκιμαντέρ με τίτλο “
TheStrayStory: Adocumentary”, Κυπριακής παραγωγής, που κατέδειξε με τον πλέον γλαφυρό, συγκινητικό και ξεκάθαρο τρόπο τις ευθύνες «δημιουργίας» και ύπαρξης αδέσποτων ζώων στους δρόμους, τις ευαισθησίες ή αντίθετα την αδιαφορία των κοινωνιών και των κρατικών φορέων σε χώρες όπου το πρόβλημα είναι αρκετά έντονο όπως η Κύπρος, η Ελλάδα, η Ρουμανία, οι Η.Π.Α. κλπ, καθώς και τους τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος από κάθε χώρα, κατά περίσταση.

Τέλος επισκέφθηκαν το Σχολείο μας δύο εκ των Αντιδημάρχων του οικείου Δήμου μας, οι κύριοι Λαγανόπουλος Δημήτρης, κτηνίατρος στο επάγγελμα και Ντούγκας Άκης, επιφορτισμένος με το ζήτημα περισυλλογής, στείρωσης και επανατοποθέτησης των αδέσποτων ζώων, συνοδευόμενοι από δύο κυρίες της τοπικής φιλοζωικής οργάνωσης Δήμου Πηνειού, τις κυρίες Βαρούχα Ευτυχία και Σταματοπούλου Ιωάννα. Ο κύριος Λαγανόπουλος μίλησε για τα πρακτικά ζητήματα των στειρώσεων και την ανάγκη για τον περιορισμό του αριθμού των αδέσποτων ζώων καθώς και της διάδοσης και διασποράς ασθενειών, ο κύριος Ντούγκας για τη διαδικασία περισυλλογής, στείρωσης και επανατοποθέτησης των ζώων από τις υπηρεσίες του Δήμου Πηνειού και οι κυρίες της φιλοζωικής για τις προσπάθειες που καταβάλλουν, συλλογικά κι ατομικά, για τους ίδιους σκοπούς.
   Ο μεγάλος προσκεκλημένος της ημερίδας όμως ήταν η Ντάνυ, ένα γλυκύτατο ημίαιμο σκυλάκι προς υιοθεσία, που μας επισκέφθηκε, γνωρίστηκε με όλους τους μαθητές μας και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την ημέρα αυτή.

ΗΜ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ1

ΗΜ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ2