Αν και λόγω του περιορισμένου χώρου δεν είναι δυνατή η οργάνωση πλήρους βιβλιοθήκης, εντούτοις υπάρχει ένα αρκετά σημαντικό αρχείο κυρίως μουσικών βιβλίων, αλλά και μια σημαντική δισκοθήκη μουσικών έργων σε μορφή οπτικού δίσκου (cd). Τα μουσικά αυτά έργα καλύπτουν ένα πολύ μεγάλο φάσμα κατα κύριο λόγω της ελληνικής παραδοσιακής αλλά και "κλασικής" μουσικής δημιουργίας. Φιλοδοξία της Διεύθυνσης του σχολείου είναι η εγκατάσταση ενός Η/Υ στο χώρο της βιβλιοθήκης και η σταδιακή ψηφιοποίηση του υλικού ώστε να μπορεί να χρησιμοποιείται άνετα για τις ανάγκες ακρόασης, έρευνας, μαθημάτων, σεμιναρίων και εκδηλώσεων, να βοηθήσει τους μαθητές και καθηγητές (και όχι μόνο του Σχολείου) παρέχοντάς τους πλούσιο και σπάνιο μουσικό υλικό.