Η Θεατρική Ομάδα του Μουσικού Σχολείου δημιουργήθηκε ώστε να φέρει σε βιωματική επαφή τους μαθητές με το θέατρο και τα θεατρικά έργα. Να σημειωθεί ότι το σύνολο αυτό βασίζεται κατ' εξοχήν στην εθελοντική συμμετοχή των μαθητών, μιας και οι πρόβες γίνονται εκτός του σχολικού ωραρίου.

Το Μάϊο του 2015 η ομάδα ανέβασε με εξαιρετική επιτυχία στο Κουρβισιάνειο Πολιτιστικό Κέντρο της Γαστούνης την παράσταση "Του Κουτρούλη ο γάμος" του Αλέξανδρου Ρίζου-Ραγκαβή, σε διασκευή του Γιάννη Καλατζόπουλου, ενώ τον Σεπτέμβριο του ίδιου έτους επανέλαβε την παράσταση στον αύλειο χώρο του Γυμνασίου-Λυκείου Βαρθολομιού συμμετέχοντας σε φιλανθρωπική εκδήλωση.

Για το σχολικό έτος 2016 - 2017 η θεατρική ομάδα του σχολείου προετοιμάζει την παράσταση "Ο Αρχοντοχωριάτης" του Μολιέρου, και πάλι σε διασκευή του Γιάννη Καλαντζόπουλου ο οποίος μας τιμά με την εμπιτοσύνη του και τον ευχαριστούμε ιδιαίτερα για αυτό.

Παρακολουθήστε τις δραστηριότητες του συνόλου, στο κανάλι του Σχολείου μας στο Υoutube κάνοντας κλικ εδώ.