TRADITIONAL.jpg

Το σύνολο Παραδοσιακής Μουσικής αποτελείται από δύο μικρότερα σύνολα, αυτό της Παραδοσιακής Ορχήστρας και το σύνολο της Παραδοσιακής Χορωδίας. Το σύνολο πρωτοδημιουργήθηκε μαζί με την ίδρυση του Σχολείου και είναι το παλαιότερο από τα σύνολα. Αριθμεί περίπου 35 άτομα (Ορχήστρα και Χορωδία) και πέρα από την εκτέλεση παραδοσιακών τραγουδιών από όλη την Ελλάδα, παρουσιάζει σε πρώτες εκτελέσεις και παραδοσιακά τραγούδια από την ευρύτερη περιοχή της Ηλείας, καθιστώντας το έτσι ιδανικό εκπρόσωπο της περιοχής σε πολλές εκδηλώσεις ανα την Ελλάδα. Κορυφαίες στιγμές του συνόλου υπήρξαν οι συνεχόμενες εμφανίσεις στη Βουλή των Ελλήνων, την τριετία 2007 - 2009. Υπεύθυνος του συνόλου είναι ο π.Γεώργιος Αναγνωστόπουλος.

Παρακολουθήστε τις δραστηριότητες του συνόλου, στο κανάλι του Σχολείου μας στο Υoutube κάνοντας κλικ εδώ.