lesson.jpg

Στο σχολείο μας λειτουργούν δύο ανοιχτα γήπεδα. Ένα γπηπεδο καλαθοσφαίρισης (μπάσκετ) και ένα γήπεδο πετοσφαίρισης (βόλεϋ). Επίσης υπάρχει ικανός αριθμός μπαλών (ποδοσφαίρου - μπασκετ - βόλεϋ) οι οποίες χρησιμοποιούνται κατα το δοκούν στα μαθήματα της γυμναστικής. Επικουρικά στα προηγούμενα χρησιμοποιούνται και άλλα είδη γυμναστικής (στρώματα, κώνοι, κ.λπ.). Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς πραγματοποιούνται και αθηλητικές δραστηριότητες (αγώνες μπάσκετ - βόλεϋ μεταξύ τμημάτων, αγώνες δρόμου κ.λπ.) ειδικά στα πλαίσια ημερίδων αθητισμού.

Αν και λόγω του περιορισμένου χώρου δεν είναι δυνατή η οργάνωση πλήρους βιβλιοθήκης, εντούτοις υπάρχει ένα αρκετά σημαντικό αρχείο κυρίως μουσικών βιβλίων, αλλά και μια σημαντική δισκοθήκη μουσικών έργων σε μορφή οπτικού δίσκου (cd). Τα μουσικά αυτά έργα καλύπτουν ένα πολύ μεγάλο φάσμα κατα κύριο λόγω της ελληνικής παραδοσιακής αλλά και "κλασικής" μουσικής δημιουργίας. Φιλοδοξία της Διεύθυνσης του σχολείου είναι η εγκατάσταση ενός Η/Υ στο χώρο της βιβλιοθήκης και η σταδιακή ψηφιοποίηση του υλικού ώστε να μπορεί να χρησιμοποιείται άνετα για τις ανάγκες ακρόασης, έρευνας, μαθημάτων, σεμιναρίων και εκδηλώσεων, να βοηθήσει τους μαθητές και καθηγητές (και όχι μόνο του Σχολείου) παρέχοντάς τους πλούσιο και σπάνιο μουσικό υλικό.

Το Εγαστήριο Πληροφορικής του σχολείου μας δοκιμάστηκε αρκετά κατά τη διάρκεια ζωής του. Πρώτη φορά λειτούργησε το σχολικό έτος 2012 - 2013 με 12 υπολογιστές "δανεικούς" από το Κ.Ε.Κ. Πύργου, ενώ την αμέσως επόμενη χρονιά "έμεινε" με 6 υπολογιστές. Μόλις το 2014 με δωρεά της Τραπέζης Πειραιώς απέκτησε τους πρώτους 5 "δικούς του" υπολογιστές. Έκτοτε λειτουργεί σε ανεξάρτητη αίθουσα έχοντας εγκατεστημένα όλα τα προγράμματα που χρειάζονται για την διδασκαλία του μαθήματος της Πληροφορικής αλλά και για την επεξεργασία μουσικής, ενώ υπάρχει ασύρματη και ενσύρματη σύνδεση στο διαδίκτυο.