• Τι είναι το Μουσικό Σχολείο;

Το ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ με έδρα του το Βαρθολομιό Ηλείας, είναι ένα ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ και ΛΥΚΕΙΟ στο οποίο διδάσκονται όλα ανεξαιρέτως τα μαθήματα Γενικής Παιδείας, Προσανατολισμού και Επιλογής όπως συμβαίνει σε όλα τα Γενικά Γυμνάσια και Λύκεια της χώρας. Με άλλα λόγια είναι ισότιμο με τα υπόλοιπα Δημόσια Γυμνάσια και Λύκεια. Η μόνη διαφορά είναι ότι διδάσκονται επιπλέον και μαθήματα Μουσικής Παιδείας (Μουσικών οργάνων και θεωρητικών μαθημάτων), σε ατομικό επίπεδο ή σε ολιγομελή τμήματα.

• Ποιός είναι ο σκοπός του;

Σκοπός των Μουσικών Σχολείων είναι η αισθητική και πολιτισμική καλλιέργεια των μαθητών μέσω της Μουσικής και καλλιτεχνικής παιδείας και φυσικά η ολοκληρωμένη παροχή (εκτός των γενικών) και μουσικών γνώσεων.

• Πώς μπορεί να εισαχθεί κάποιος στο Μουσικό Σχολείο;

1. Για τελειόφοιτους / τελειόφοιτες του Δημοτικού, μέχρι τέλος Μαΐου και σε ημερομηνίες που ανακοινώνονται εγκαίρως από το σχολείο, οι γονείς / κηδεμόνες των μαθητών μαθητριών που ολοκληρώνουν την Στ΄ Δημοτικού, υποβάλλουν έντυπη αίτηση στο σχολείο, με την οποία ζητούν, να περάσει ο μαθητής από την προβλεπόμενη διαδικασία επιλογής.  Η διαδικασία αυτή συνήθως πραγματοποιείται εντός του 2ου δεκαημέρου του Ιουνίου.

2. Μετά την επιτυχή συμμετοχή του/της στην διαδικασία επιλογής, ο μαθητής / μαθήτρια έχει το δικαίωμα να αποφασίσει μέχρι τον Σεπτέμβριο, αν τελικά θα φοιτήσει στο Μουσικό Σχολείο ή όχι. Με άλλα λόγια η διαδικασία επιλογής δεν υποχρεώνει τον μαθητή ή τη μαθήτρια σε φοίτηση στο Μουσικό Σχολείο, αλλά του/της δίνει το δικαίωμα αν το επιθυμεί να φοιτήσει σε αυτό. Μ' άλλα λόγια μαθητής που δεν συμμετέχει ή δεν επιτυγχάνει στην διαδικασία επιλογής, δεν έχει (εκ του νόμου) το δικαίωμα εγγραφής  στην α'  Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου.

3. Μαθητής που έχει περατώσει επιτυχώς την α' , β' , γ' Γυμνασίου (σε Γενικό Γυμνάσιο) και επιθυμεί να συνεχίσει τις σπουδές του στο Μουσικό Σχολείο (να φοιτήσει δηλαδή στη β' ή γ' Μουσικού Γυμνασίου ή Α' Μουσικού Λυκείου αντίστοιχα) μπορεί να συμμετάσχει σε κατατακτήριες εξετάσεις που προκυρήσσονται αν και εφ' όσον υπάρχουν κενές θέσεις στα μέσα του Σεπτεμβρίου κάθε χρονιάς.

• Είναι απαραίτητες οι Μουσικές Γνώσεις για την συμμετοχή στη διαδικασία επιλογής;

Όχι! Τα Μουσικά τεστ τα οποία περιλαμβάνονται στην διαδικασία επιλογής, έχουν στόχο να ανιχνεύσουν την έμφυτη μουσικότητα κάθε παιδιού και όχι τις εξειδικευμένες γνώσεις τους πάνω στη μουσική.

• Μπορούν οι τελειόφοιτοι - απόφοιτοι του Μουσικού Σχολείου να συμμετέχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις;

Βεβαίως και μπορούν ακριβώς όπως και όλοι οι απόφοιτοι - τελειόφοιτοι όλων των τύπων Λυκείων της χώρας. και μάλιστα για όποια Σχολή το επιθυμούν, όχι μόνο για Μουσικολογικές. Επιπλέον υπάρχει νόμος που επιτρέπει την συμμετοχή των απόφοιτων των Μουσικών Σχολείων σε εξετάσεις πιστοποίησης γνώσεων και απόκτησης ισότιμου Πτυχίου στα παρακάτω αντικείμενα:

1) Παραδοσιακά όργανα

2) Βυζαντινή Μουσική

3) Αρμονία

• Ποια μαθήματα διδάσκονται σε ένα Μουσικό Σχολείο;

Διδάσκονται όλα ανεξαιρέτως τα μαθήματα ενός Δημόσιου Γυμνασίου ή Λυκείου (Γενικής Παιδείας / Ξένες Γλώσ-σες / Μαθήματα Επιλογής) και επιπλέον μια δέσμη Μουσικών μαθημάτων όπως Ελληνική Παραδοσιακή και Βυζαντινή Μουσική, Ευρωπαϊκή Μουσική, Χορωδία, Αρμονία, Ιστορία της Μουσικής, Θεατρική Αγωγή, κ.λπ. Επίσης διδάσκονται σε Ατομικό Επίπεδο και διάφορα Μουσικά Όργανα {πιάνο και ταμπουράς (υποχρεωτικό για όλους τους μαθητές), κιθάρα, βιολί, φλάουτο, μπουζούκι, παραδοσιακό κλαρίνο, λαούτο, κρουστά κ.λπ}. Επίσης οι μαθητές/μαθήτριες συμμετέχουν σε διάφορα Μουσικά Σύνολα (Μπάντα, Παραδοσιακής μουσικής, Έντεχνης Μουσικής, Πop-Rock, Ρεμπέτικου κ.λπ.)

• Πως μεταφέρονται τα παιδιά προς / από το Μουσικό Σχολείο; Ποιές περιοχές εξυπηρετεί;

Υπάρχει δωρεάν μεταφορά από και προς το σπίτι του/της κάθε μαθητή/μαθήτριας με ειδικά μισθωμένα λεωφο-ρεία τα οποία εξυπηρετούν αποκλειστικά το Μουσικό Σχολείο. Το Μουσικό Σχολείο έχει έδρα το Βαρθολομιό, αλλά εξυπηρετεί ολόκληρο το νομό Ηλείας.

Παρακολουθήστε εδώ ένα μικρό video με την παρουσίαση του Μουσικού Σχολείου.