Την Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2024 στον Πολυχώρο Αμαλιάδας, με την στήριξη του Δήμου Ήλιδας, το Μουσικό Γυμνάσιο με Λ.Τ. Βαρθολομιού παρουσίασε την εκδήλωσή του για τον εορτασμό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Στην εκδήλωση, συμμετείχαν ο Σύλλογος Ιεροψαλτών Ηλείας με βυζαντινούς ύμνους, καθώς και ο Λαογραφικός-Πολιτιστικός Σύλλογος "Ρίζες" με χορούς από την Θεσσαλία, την Ήπειρο και την Πελοπόννησο. Ο Πανοσολογιώτατος Αρχιμανδρίτης Φιλάρετος Σπανόπουλος, πρωτοσύγκελλος της Ιεράς Μητρόπολης Ηλείας και Ωλένης εκφώνησε λόγο με θέμα "Ευαγγελισμός των ανθρώπων και Ευαγγελισμός του Έθνους".Το σύνολο Ελληνικής, Παραδοσιακής και Αστικής Μουσικής με την χορωδία και την ορχήστρα του, αποτελούμενη από μαθήτριες και μαθητές του Μουσικού Γυμνασίου με Λ.Τ. Βαρθολομιού, υπό την καθοδήγηση του πατέρα Γεώργιου Αναγνωστόπουλου, ο οποίος έπαιξε βιολί και τραγούδησε αλλά και με τη συνδρομή του κου Ηλία Τζερεμέ, που έπαιξε κλαρίνο, παρουσίασε αποσπάσματα από το ποίημα του Διονύσιου Σολωμού "Ελεύθεροι Πολιορκημένοι" καθώς και παραδοσιακά τραγούδια της περιοχής μας. Σε μια κατάμεστη αίθουσα, τα παιδιά του Μουσικού Σχολείου συγκίνησαν το κοινό τους και κέρδισαν το πιο ζεστό του χειροκρότημα.