lesson.jpg

Αγαπητοί γονείς / κηδεμόνες:

Στο πλαίσιο οργάνωσης της τηλεκπαίδευσης, που ήδη έχει ξεκινήσει να δρομολογείται για τους μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του Μουσικού Σχολείο Βαρθολομιού, θα πρέπει οι γονείς-κηδεμόνες να μεριμνήσουν ώστε:

1. Στην παρούσα φάση κρίνεται απαραίτητο να ενημερώνεστε διαρκώς από την επίσημη ιστοσελίδα του σχολείου (αυτή που διαβάζετε τώρα) για ότι νεότερο υπάρχει. Η ιστοσελίδα θα ανανεώνεται κάθε φορά που υπάρχουν νέα δεδομένα, οπότε καλό είναι να την επισκέπτεστε τουλάχιστο 1-2 φορές την ημέρα. Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δίνεται στην ημερομηνία και ώρα ανάρτησης κάθε νέου άρθρου το οποίο θα έχει την μορφή: Τηλεκπαίδευση (ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ηη/μμ/εε, ώρα xx:xx).

2. Καλό είναι να αποφύγουμε την υπερφόρτωση των τηλεφωνικών γραμμών, οι οποίες είναι άκρως απαραίτητες για το συντονισμό και τη σωστή λειτουργία του εγχειρήματος (επικοινωνία με καθηγητές, τεχνική υποστήριξη, διεύθυνση δευτεροβάθμιας, υπουργείο κ.λπ.). Ας μην ξεχνάμε ότι στο σχολείο αυτή την περίοδο τα σχολεία λειτουργούν με πολύ μικρό αριθμό εκπαιδευτικών (1 ή 2) οι οποίοι πρέπει να διεκπεραιώσουν πάρα πολλά ζητήματα. Ότι νεότερο θα αναρτάται άμεσα στην ιστοσελίδα μας και θα ενημερώνεστε από εκεί.

3. Για τις ανάγκες της επικοινωνίας, έχει δημιουργηθεί ειδικό e-mail στο οποίο μπορείτε να αποστέλλετε ανά πάσα στιγμή τα ερωτήματά σας και να έχετε απάντηση πολύ σύντομα. Το e-mail αυτό είναι:

Σταδιακά θα μπορείτε να λαμβάνετε ενημερώσεις και από το e-mail σας.

4. Για όσους γονείς δεν έχουν επικαιροποιήσει τα στοιχεία τους μέσω e-mail όπως αυτή φαίνεται σε προηγούμενο άρθρο παρακαλώ να το πράξουν σύντομα. Μπορείτε να δείτε την όλη διαδικασία κάνοντας κλικ εδώ: http://gym-mous-varth.ilei.sch.gr/index.php/news-events/school-news/284-dimiourgia-platformas-tilekpaidefsis-enimerosi-16-3-20

5. Στη δύσκολη αυτή περίοδο που διανύουμε θα πρέπει όλοι, με αίσθημα ευθύνης, να πράξουμε όλα όσα πρέπει. "Μένουμε σπίτι" λοιπόν, και ενημερωνόμαστε μέσω διαδικτύου για ότι νεότερο... Ας ενημερώνουμε λοιπόν όσους γονείς / κηδεμόνες τυχαίνει να γνωρίζουμε για ότι νεότερο και παράλληλα ας προσπαθούν τα παιδιά να επικοινωνούν μεταξύ τους ότι νεότερο με τη βοήθεια των νέων τεχνολογιών...