Ανακοινώνεται από το ΥΠΑΙΘ, ότι ενεργοποιείται σταδιακά η εξ αποστάσεως εκπαίδευση που θα επιτρέψει την διδασκαλία και επικοινωνία μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών.

Η διαδικασία βρίσκεται σε πιλοτική εφαρμογή και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ  ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ. Το όλο εγχείρημα είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ τόσο για τους μαθητές/μαθήτριες όσο και για τους διδάσκοντες καθηγητές.

Δεν αποσκοπεί στο να υποκαταστήσει τη δια ζώσης εκπαίδευση, ούτε να καλύψει την διδακτέα ύλη.

Προκειμένου να υπάρξει η όσο δυνατόν καλύτερη οργάνωση θα πρέπει η πλατφόρμα του Myschool, να είναι επικαιροποιημένη με σωστά τηλέφωνα και e-mails των γονέων / κηδεμόνων.

Με δεδομένες τις έκτακτες συνθήκες που βιώνει η χώρα και τον περιορισμό των μετακινήσεων, είναι αναγκαίο όλη η διαδικασία της ενημέρωσης - επικαιροποίησης των στοιχείων να γίνει ηλεκτρονικά.

Για αυτό το λόγο παρακαλούνται όσοι από τους γονείς / κηδεμόνες επιθυμούν να αποστείλουν ένα μήνυμα στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (λογαριασμός που δημιουργήθηκε από το Μουσικό Σχολείο αποκλειστικά για την εξυπηρέτηση αυτής της διαδικασίας) στο οποίο θα αναγράφονται τα παρακάτω:

1. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΜΑΘΗΤΗ/ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ και ΤΑΞΗ στην οποία φοιτά
2. ΕΝΕΡΓΟ E-MAIL (κηδεμόνα)
3. ΕΝΕΡΓΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΚΙΝΗΤΟ ή ΣΤΑΘΕΡΟ (κηδεμόνα)

Γίνεται αντιληπτό ότι οι γονείς/κηδεμόνες θα πρέπει να προβούν το συντομότερο δυνατό στην διαδικασία αυτή και να αποστείλουν το σχετικό μήνυμα όσο το δυνατό γρηγορότερα.

Επαναλαμβάνεται ότι η συμμετοχή στην όλη διαδικαδία είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ και ότι όλα τα ζητούμενα στοιχεία στοχεύουν αποκλειστικά και μόνο στην επικαιροποίηση των στοιχείων του Myschool, από το οποίο θα πάρει στοιχεία το ΥΠΑΙΘ προκειμένου να οργανωθεί η εξ αποστάσεως διδασκαλία. Αν κάποιος γονέας/κηδεμόνας ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙ να συμμετέχει, παρακαλώ να στείλει μήνυμα στο πιο πάνω e-mail με το ονοματεπώνυμο του μαθητή/μαθήτριας και την ένδειξη ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ.

Πριν προχωρήσετε στη διαδικασία παρακαλώ να διαβάσετε το παρακάτω κείμενο που μας γνωστοποιήθηκε από το ΥΠΑΙΘ:

Για επιπλέον ενημέρωση μπορείτε να δείτε και στο ΥΠΑΙΘ: https://www.minedu.gov.gr/