Ξεκίνησε από τη Δευτέρα 16 Απριλίου και θα διαρκέσει μέχρι την Παρασκευή 20 Απριλίου, η εκπαιδευτική δράση του σχολείου μας: "Γνωρίζοντας τη Μoυσική μέσα από τα όργανα". Στους χώρους του σχολείου έχουν μέχρι στιγμής φιλοξενηθεί περισσότεροι από 100 μαθητές Δημοτικών Σχολείων από το Γούμερο, το Κάστρο, το Νιοχώρι, την Ανδραβίδα και το Βαρθολομιό, ενώ τη δράση αναμένεται να παρακολουθήσουν ακόμη 200 περίπου μαθητές, προερχόμενοι από τον Πύργο, την Κυλλήνη, τη Ζαχάρω και το Βαρθολομιό.

Πρόκειται για μια πολύ ξεχωριστή διδακτική επίσκεψη, καθώς τα μικρά παιδιά σε πρώτη φάση χωρισμένα σε μικρότερες ομάδες και υπό την καθοδήγηση των καθηγητών μουσικής του σχολείου, έρχονται σε βιωματική επαφή  με πολλά μουσικά όργανα (περίπου 20!) τόσο της παραδοσιακής όσο και της λεγόμενης "κλασικής" και μοντέρνας μουσικής. Οι μικροί μαθητές ακούνε κάθε όργανο ξεχωριστά, το επεξεργάζονται με τα χέρια τους και δοκιμάζουν να παίξουν μουσική σε κάθε ένα απο αυτά.

Στο δεύτερο σκέλος της δράσης, τα παιδιά έρχονται σε επαφή με τον ορχηστρικό ήχο μέσα από παραδοσιακά τραγούδια που τραγουδάνε μαζί με το παραδοσιακό σύνολο του σχολείου μας αλλά και από την ακρόαση γνωστών κινηματογραφικών μουσικών έργων που αποδίδονται από την πολυμελή Concert Band του σχολείου μας. Αξίζει να επισημανθεί ότι τα μικρά παιδιά εμπνέονται και ωφελούνται πολλαπλά, βλέποντας και ακούγοντας τα σύνολα αυτά, καθώς πρόκειται για αμιγώς μαθητικά σύνολα, στα οποία συμμετέχουν και οι φιλοξενούμενοι μαθητές με διάφορους τρόπους.

Η δράση αυτή, που υλοποιείται με τη στήριξη του Συλλόγου Διδασκόντων του Μουσικού Σχολείου, έχει αγκαλιαστεί από την Διεύθυνση της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Ηλείας και έχει ενθουσιάσει όσους ήδη την έχουν παρακολουθήσει, τόσο εκπαιδευτικούς όσο και μαθητές.

Δείτε εδώ ένα αφιέρωμα στον τοπικό τύπο και εδώ το πρόγραμμα της δράσης.