ENSEMBLES.jpg

Το Μουσικό Σχολείο Βαρθολομιού οργανώνει Εκπαιδευτική Δράση για μαθητές Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, με τίτλο «Γνωρίζοντας τη Μουσική μέσα από τα όργανα». Η Δράση είναι βιωματική, εντάσσεται στα πλαίσια των Διδακτικών Επισκέψεων και απευθύνεται κυρίως σε μαθητές Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού.

Η εβδομάδα πραγματοποίησης της Δράσης θα είναι από 16 μέχρι 20 Απριλίου 2018, με το ακόλουθο πρόγραμμα:

0900 – 0915   Άφιξη μαθητών στο Μουσικό Σχολείο Βαρθολομιού – Καλωσόρισμα.

0915 – 0930 Προβολή παρουσίασης σχετικής με τις Δράσεις του Μουσικού Σχολείου διάρκειας περίπου 10’.

0930 – 940 Καταμερισμός σε μικρές ομάδες (μέχρι 5 μαθητές) -  Οδηγίες για την εύρυθμη παρακολούθηση των εργαστηρίων.

940 – 1120 1o Εργαστήριο (διάρκεια 100’): Βιωματική προσέγγιση των διάφορων μουσικών οργάνων. Ανά μικρές ομάδες (μέχρι 5 άτομα) παρακολούθηση και πειραματισμός σε πολλά και διαφορετικά είδη μουσικών οργάνων (Πιάνο, Κιθάρα, Ταμπουράς, Ούτι, Λαούτο, Βιολί, Ακορντεόν, Λύρα, Μπουζούκι, Μπαγλαμάς, Κλαρίνο, Σαξόφωνο, Τρομπέτα, Φλάουτο, Ηλεκτρική κιθάρα, Ηλεκτρικό μπάσο,  Μεταλόφωνο, Τουμπελέκι, Νταούλι, Τύμπανα, Φωνή), με την καθοδήγηση των εξειδικευμένων καθηγητών μουσικής του Μουσικού Σχολείου.

1120 – 1130 Διάλειμμα

1130 – 1230 2o Εργαστήριο (Διάρκεια 60΄): Παρακολούθηση λειτουργίας πολυμελών συνόλων με την ενεργό συμμετοχή των προσκεκλημένων μαθητών σε αυτά (Χορωδιακό Σύνολο – Παραδοσιακή Ορχήστρα – Concert Band).

1230 Αναχώρηση μαθητών για τα σχολεία τους

Παρακαλούνται οι Δ/ντες – Δ/ντριες των δημοτικών σχολείων, που ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν τη Δράση, να επικοινωνήσουν εγκαίρως με το Μουσικό Σχολείο στο 26230-42749, προκειμένου αυτή να οργανωθεί σωστά.