Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκαν το τριήμερο 13 - 15 Ιανουαρίου 2017 οι δράσεις για την Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική που οργανώθηκαν από το Κέντρο Ελληνικής Μουσικής "Φοίβος Ανωγειανάκης" σε συνεργασία με το τοπικό παράρτημα του Λυκείου Ελληνίδων. Πιο συγκεκριμένα:

Την Παρασκευή, 13 Ιανουαρίου 2017 πραγματοποιήθηκαν στους χώρους του Μουσικού Σχολείου Βαρθολομιού δύο ξεχωριστές ομιλίες - διαλέξεις (μια για το Γυμνάσιο και μία για το Λύκειο) από την μουσικολόγο κ. Νάνσυ Τουμπακάρη, σχετικές με την σημασία της Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής. Στη συνέχεια στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου πραγματοποιήθηκε σεμινάριο για τους δασκάλους Α'θμιας και καθηγητές Β'θμιας εκπαίδευσης σχετικό με την Παραδοσιακή Μουσική και τα Λαϊκά Όργανα.

Την επόμενη μέρα Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο Συνεδριακό κέντρο της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας, Ειδικό Επιμορφωτικό Σεμινάριο με τον καθηγητή Εθνομουσικολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Λάμπρου Λιάβα με θέμα "Εισαγωγή στην Ελληνική Δημοτική Μουσική" (πρωί) και "Εισαγωγή στην Ελληνική Αστική Λαϊκή Μουσική" (απόγευμα).

Οι δράσεις ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017 με την τιμητική εκδήλωση βράβευσης των παλαιμάχων λαϊκών οργανοπαικτών της περιοχής. Την εκδήλωση λάμπρυνε το Σύνολο Παραδοσιακής Μουσικής του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση του πρεσβ. Γεωργίου Αναγνωστόπουλου. Απόσπασμα video μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ και φωτογραφίες εδώ.

Δείτε εδώ, εδώ και εδώ πως καλύφθηκε το θέμα από τον τοπικό τύπο.