TRADITIONAL.jpg

Την Δευτέρα 19/12/2016 μαθητές και καθηγητές του Μουσικού Σχολείου, έδωσαν το παρόν στην "Οικία Τατάνη" στην Αμαλιάδα, όπου τραγούδησαν Παραδοσιακά κάλαντα απ' όλες τις γωνιές του Ελληνισμού. Στην "Οικία Τατάνη" λειτουργεί Λαογραφική έκθεση στο πλαίσιο της Πολιτιστικής Δράσης "Ξαναζούμε τα Ελληνικά Χριστούγεννα" της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με συνδιοργανωτές τον Δήμο Ήλιδας και το Διεθνές Φεστιβάλ Δήμου Ήλιδας. Το τσουχτερό κρύο δεν εμπόδισε τους μαθητές και τις μαθήτριες να δώσουν τουν καλύτερό τους εαυτό. Οι παραδοσιακές μελωδίες, άρτια τραγουδισμένες με την συνοδεία παραδοσιακών οργάνων ταξίδεψαν τους παρευρισκόμενους σε πολλούς τόπους της Ελλάδος αλλά και του Ελληνισμού όπου γης. Απόσπασμα από τα Μωραΐτικα Κάλαντα μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ.