ENSEMBLES.jpg

Το Μουσικό Σχολείο Βαρθολομιού, έχει την εξαιρετική τιμή να φιλοξενήσει στους χώρους του σχολείου τον Δ/ντη του τομέα Εθνομουσικολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Λάμπρο Λιάβα, την Παρασκευή 13-01-2017 και ώρα 1100 - 1300.

Στο πλαίσιο του προγράμματος "Εκπαιδευτικές Δράσεις για την Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική" το οποίο οργανώνεται από το Κέντρο Ελληνικής Μουσικής "Φοίβος Ανωγειανάκης" και το τοπικό παράρτημα του Λυκείου Ελληνίδων, ο κ. Λιάβας συνεπικουρούμενος από την μουσικοπαιδαγωγό κ. Νάνση Τουμπακάρη, θα μιλήσει στους μαθητές του σχολείου για την σημασία της Ελληνικής Παραδοσιακής μουσικής, ενώ παράλληλα θα αναζητήσουν πλαίσια κοινών δράσεων με τον Διευθυντή και τους καθηγητές του σχολείου.

Τέλος, την Κυριακή 15-01-2017 και ώρα 1100 στο 1ο Γυμνάσιο Πύργου, θα πραγματοποιηθεί ειδική τιμητική μουσική εκδήλωση, παρουσία του κ. Λιάβα, στην οποία συμμετέχει το Παραδοσιακό Σύνολο του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση του Δ/ντη π. Γεωργίου Αναγνωστόπουλου.