Αγαπητοί γονείς

Ενόψει της επανέναρξης λειτουργίας των σχολείων και για τις υπόλοιπες τάξεις Γυμνασίου και Α – Β Λυκείου) σας ενημερώνουμε για τα ακόλουθα:

1. Οι μαθητές/μαθήτριες του Γυμνασίου από τις 18/05 θα έρχονται εκ περιτροπής σε δύο (2) ομάδες: Για την πρώτη εβδομάδα η πρώτη ομάδα τη Δευτέρα – Τετάρτη – Παρασκευή και η δεύτερη ομάδα Τρίτη – Πέμπτη. Την επόμενη εβδομάδα θα είναι αντίστροφα δηλαδή η δεύτερη ομάδα την Δευτέρα – Τετάρτη – Παρασκευή και η πρώτη ομάδα την Τρίτη – Πέμπτη.

2. Οι μαθητές Λυκείου θα έρχονται κανονικά όλες τις ημέρες.

3. Για να υπάρξει μεγαλύτερος χρόνος στα διαλλείματα ώστε να αερίζονται και καθαρίζονται επαρκώς οι αίθουσες, οι ώρες γίνονται πλέον συνεχόμενες ανά δύο (1-2, 3-4, 5-6, 7-8) με διαλλείματα των 15 λεπτών ενδιάμεσα.

4. Οι ώρες αναχώρησης των λεωφορείων για τις επόμενες μέρες (και λογικά μέχρι το τέλος της χρονιάς) θα είναι:

ΔΕΥΤΕΡΑ: 13:40

ΤΡΙΤΗ: 12:45

ΤΕΤΑΡΤΗ: 14:20

ΠΕΜΠΤΗ: 14:20

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: 12:45

Το πρωί τα λεωφορεία έρχονται ΚΑΝΟΝΙΚΑ

6. Παρακαλούμε να δώσετε οδηγίες στα παιδιά (ειδικά των μικρότερων τάξεων) για τους βασικούς κανόνες υγιεινής που πρέπει να ακολουθούν κατά τη διάρκεια παραμονής στο σχολείο και ειδικά την ώρα των διαλειμμάτων. (Συχνό πλύσιμο χεριών, τήρηση αποστάσεων κ.λπ.)

7. Τέλος πρέπει να γνωρίζετε ότι με βάση τη νομοθεσία, δεν θα λειτουργεί το κυλικείο, οπότε θα ήταν χρήσιμο να εφοδιάζονται τα παιδιά με ό,τι χρειάζονται (νερό, κάποιο μικρογεύμα, χαρτομάντηλα κ.λπ.) από το σπίτι.

8. Η σίτιση συνεχίζεται κανονικά, χωρίς όμως να λειτουργεί η αίθουσα σίτισης. Τα γεύματα θα έρχονται στο σχολείο γύρω στις 11:00, αεροστεγώς κλεισμένα και με τέτοιο τρόπο ώστε οι μαθητές μπορούν να γευματίσουν στο προαύλιο σε κάποιο διάλλειμα.