TRADITIONAL.jpg

Από το ΥΠΑΙΘ ανακοινώνεται ότι οι γονείς / κηδεμόνες πρέπει να δημιουργήσουν προσωπικούς λογαριασμούς για τους μαθητές στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.). Η διαδικασία είναι σχετικά απλή και παρουσιάζεται σε αυτό το έγγραφο.

Κάνοντας κλικ στο https://register.sch.gr/students, θα οδηγηθείτε στην σελίδα δημιουργίας λογαριασμού. Συνιστάται θερμά να γίνει αυτή η εργασία εντός του Σαββατοκύριακου, ώστε από Δευτέρα να προχωρήσουμε στα επόμενα βήματα, για τα οποία θα ενημερωθείτε εκ νέου

Θα χρειαστεί να γνωρίζετε τον τριψήφιο αριθμό Μητρώου του μαθητή / μαθήτριας (όπως είναι καταχωρημένος στο σύστημα Myschool). Αυτόν μπορείτε να τον δείτε επάνω και αριστερά στον έλεγχο του Α  τετραμήνου.

Εφιστάται η προσοχή στην διαδικασία συμπλήρωσης των πεδιών (όνομα, επώνυμο κ.λπ.) τα οποία πρέπει να γραφούν ακριβώς όπως φαίνονται στον έλεγχο του Α τετραμήνου.

Τελειώνοντας την αίτηση παρακαλώ εκτυπώστε τα στοιχεία λογαριασμού και φυλάξτε τα σε ασφαλές μέρος. Μπορείτε αν επιθυμείτε να τα "σώσετε" στον υπολογιστή σας (Κουμπί "Εκτύπωση" και στην επιλογή του εκτυπωτή επιλέγετε "Save as PDF").

Με νεότερη ανάρτηση θα ενημερωθείτε για το ποιά στοιχεία του δημιουργημένου πλέον λογαριασμού, ίσως χρειαστεί να στείλετε στο σχολείο.

Για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες επικοινωνήστε στο γνωστό πλέον e-mail: