TRADITIONAL.jpg

Το έθιμο των Καλαντάρηδων καλά κρατεί στο Μουσικό Σχολείο μας... Καλαντάρισσες και καλαντάρηδες, μετά τη βιντεοσκόπηση στο Κάστρο, βγήκαν στους δρόμους, με την αρωγή, τη συμβολή και την στήριξη του ΚΤΕΛ Ηλείας, και έψαλαν τα κάλαντα στις 14 και 15 Δεκεμβρίου σε Δημοτικά Σχολεία απ' τη Βάρδα ως την Αμαλιάδα κι απ' τον Καρδαμά, ως το 1ο Λύκειο Πύργου.
Τα παραδοσιακά σύνολα, υπό την καθοδήγηση των κυρίων Περικλή Ζήση και Κωνσταντίνου Λαφτσίδη, τραγούδησαν μωραΐτικα, θρακιώτικα και ικαριώτικα κάλαντα και παρουσίασαν το σχολείο μας στους μικρούς μαθητές των Δημοτικών αλλά και στους μεγαλύτερους του Λυκείου.
Σε κάθε επίσκεψη, παιδιά του συνόλου έπαιρναν το λόγο και μιλούσαν για τα όργανα που έπαιζαν...
Με μεγάλη μας έκπληξη διαπιστώσαμε ότι αρκετά παιδιά έδειξαν ενδιαφέρον τόσο για τη μουσική, όσο και για το σχολειό μας.
Ευχόμαστε να ακολουθήσουν το όνειρό τους και να τα δούμε να περνούν το κατώφλι του Μουσικού Σχολείου Βαρθολομιού!"

Δημοτικό σχολείο Βάρδας

kalanta1 2