lesson.jpg

Το Μουσικό Σχολείο Βαρθολομιού έχει την τιμή να συνεργάζεται με το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (Ε.Α.Α.), έχοντας εγκαταστήσει στον προαύλιο χώρο του, Μετεωρολογικό Σταθμό του Ε.Α.Α.

Ο συγκεκριμένος σταθμός αναμεταδίδει δεδομένα από τα όργανα μέτρησης (Βροχόμετρο, Υγρόμετρο, Βαρόμετρο, Ανεμόμετρο, Ανεμοδείκτη, και Θερμόμετρο) σε ειδικό δέκτη και στη συνέχεια, μέσω διαδικτύου και της ειδικής ιστοσελίδας του Ε.Α.Α. για τον καιρό www.meteo.gr..

Η 24ωρη λειτουργία του Μετεωρολογικού Σταθμού, ενημερώνει ανα 10 λεπτά για τις τρέχουσες μετεωρολογικές συνθήκες της περιοχής, οι οποίες μπορεί να χρησιμοποιηθούν για την πρόγνωση του καιρού, αλλά και για την αντιμετώπιση έντονων καιρικών φαινομένων όπως παγετός, θυελλώδεις άνεμοι, πλημμυρικά φαινόμενα κ.λπ. Επίσης μπορεί να βοηθήσει στον επιχειρισιακό προγραμματισμό αντιμετώπισης μιας πυρκαγιάς.

Εκτός αυτών όμως, η σωστή αξιοποίηση των στοιχείων που καταγράφονται, αποτελεί σπουδαίο εφαλτήριο γνώσης για τα μαθήματα της Γεωγραφίας και της Φυσικής όπου διδάσκονται ενότητες σχετικές με το κλίμα ή την θερμοδυναμική (Νόμοι των αερίων).

Προσκαλούνται όλα τα σχολεία Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να εντάξουν στον προγραμματισμό τους μια διδακτική επίσκεψη στο Μουσικό Σχολείο προκειμένου να ενημερωθούν από κοντά για τον τρόπο λειτουργίας του Σταθμού, καθώς και για το πως θα μπορούσαν να εντάξουν με εύκολο τρόπο τα δεδομένα του Σταθμού στα μαθήματά τους.

Δείτε ένα σχετικό video κάνοντας κλικ εδώ.

Για τον καιρό στην περιοχή του Βαρθολομιού κάντε κλικ εδώ.

Δείτε εδώ πως καλύψε το θέμα ο τοπικός τύπος και παρακολουθήστε δύο αποσπάσματα από την εκπομπές της τοπικής τηλεόρασης Ο.Ρ.Τ. εδώ και εδώ. Τέλος ακούστε από εδώ την τηλεφωνική συνέντευξη του Υδ/ντη κ. Σταματίου Γεώργιου στην ΕΡΑ Πύργου.

Παρακολουθήστε τα δεδομένα του σταθμού on line στην διεύθυνση: