VIOLINS.jpg

Την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2017, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου, στο πλαίσιο του μαθήματος Φυσικής, μελέτησαν πειραματικά τον 3ο Νόμο του Νεύτωνα, σχετικού με την αρχή της διατήρησης της ορμής.

Όλα τα παιδιά της Α΄ Λυκείου κατασκεύασαν από απλά υλικά μικρούς πυραύλους, σύμφωνα με τις οδηγίες της καθηγήτριας Φυσικής κ. Μπίρμπα Μαρίας.

Στη συνέχεια με την βοήθεια των προσκεκλημένων κ.κ. Καλογήρου Ηλία (Υπεύθυνου Ε.Κ.Φ.Ε. Ηλείας) και Νιώτη Ανδρέα (Σχολικού Σύμβουλου ΠΕ04) μελέτησαν πειραματικά την αρχή της διατήρησης της ορμής, τόσο στην τάξη όσο και στον προαύλιο χώρο "εκτοξεύοντας" τους πυραύλους τους με τη βοήθεια ειδικών "εκτοξευτήρων" που λειτουργούσαν με την πίεση του αέρα.

Παρακολουθήστε το σχετικό βίντεο στο κανάλι του σχολείου στο Youtube, κάνοντας κλικ εδώ.

Επίσης μπορείτε να δείτε φωτογραφίες κάνοντας κλικ εδώ.