VIOLINS.jpg

Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017, η Χορωδία του Μουσικού Σχολείου Βαρθολομιού συμμετείχε στην τιμητική εκδήλωση βράβευσης των Ιέρειων που συμμετέχουν στην Αφή της Ολυμπιακής Φλόγας και των Ολύμπιων Λαμπαδηδρόμων.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο της Ολυμπίας παρουσία πλήθους κόσμου. Η χορωδία του Σχολείου μας αρχικά ερμήνευσε τον Ολυμπιακό Ύμπνο σε μουσική του Σπύρου Σαμάρα και στίχους του ποιητή Κωστή Παλαμά. Στη συνέχεια ερμήνευσε κομμάτια δύο κορυφαίων Ελλήνων συνθετών το "Κυκλάμινο" του Μίκη Θεοδωράκη και το "Έλα πάρε μου τη λύπη" του Μάνου Χατζιδάκη, και καταχειροκροτήθηκε.

Το σύνολο προετοιμάστηκε από τις καθηγήτριες του σχολείου μας κ.κ. Δρακοπούλου Ρωξάνη, Βουκελάτου Θεοδώρα,Ιωαννίδου Χρυσάνθη, Θανοπούλου Ηρώ και Ζουμή Σεβαστή.

Την Χορωδία διεύθυνε η καθηγήτρια του σχολείου μας κ. Δρακοπούλου Ρωξάνη και συμμετείχαν, στο πιάνο η καθηγήτρια κ. Βουκελάτου Θεοδώρα και στο τραγούδι ο καθηγητής κ. Οικονόμου Αθανάσιος.

Μπορείτε να δείτε τα σχετικά βίντεο κάνοντας κλικ στους παρακάτω συνδέσμους:

Ολυμπιακός Ύμνος

Κυκλάμινο