lesson.jpg

Το Μουσικό Σχολείο Βαρθολομιού είναι ένας χώρος με ανοιχτές πόρτες για τους ανθρώπους που ενδιαφέρονται πραγματικά για τη μουσική. Και την Παρασκευή, 26 Ιανουαρίου 2024, δεν θα μπορούσαμε παρά να τις αφήσουμε ορθάνοιχτες για τις μαθήτριες του Γυμνασίου Σαβαλίων και τις συνοδούς καθηγήτριές του, κυρίες Νατάσσα Τσερεγκούνη και Ανθή Κατσούλα. Έχοντας αναλάβει ένα project e-twinning με εταίρους από την Τουρκία πάνω στα ήθη, έθιμα και παραδόσεις τους καθενός από τους δύο εμπλεκόμενους τόπους, οι μαθήτριες του Γυμνασίου Σαβαλίων, θέλησαν να εμβαθύνουν την έρευνά τους στην τοπική παραδοσιακή μουσική. Οι μαθήτριες και οι μαθητές του συνόλου της παραδοσιακής μουσικής, αλλά και της χορωδίας, με αρωγούς τους καθηγητές τους, κυρίους Περικλή Ζήση, Κωνσταντίνο Λαφτσίδη και Ηλία Τζερεμέ, αφού έκαναν μια σύντομη παρουσίαση για τα παραδοσιακά κρουστά, για τον ταμπουρά, το λαούτο και το κλαρίνο, προσέφεραν με το ταλέντο τους πολύτιμο υλικό στην ομάδα απ το Γυμνάσιο Σαβαλίων προκειμένου να συνεχίσουν το project τους. Η μουσική, ο χορός και το τραγούδι δεν άργησαν να δημιουργήσουν μια ζεστή ατμόσφαιρα μέσα στο κρύο γεναριάτικο πρωινό και να ενώσουν τα παιδιά! Με χαρά μας να τείνουμε ξανά χείρα βοηθείας!

E TWINNING 1

E TWINNING 2