ENSEMBLES.jpg

Τη Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024, επτά μαθήτριες και μαθητές του Μουσικού Σχολείου Βαρθολομιού βρέθηκαν στις εγκαταστάσεις της Ολυμπιακής Ακαδημίας προκειμένου να παρακολουθήσουν ένα τρίημερο σεμινάριο με ομιλίες, παρουσιάσεις, γνωριμία με ολυμπιονίκες, αλλά και πολλές αθλητκές δραστηριότητες.
Χρονιά Ολυμπιακών Αγώνων το 2024 και ακριβώς ένα μήνα πριν την αφή της Ολυμπιακής Φλόγας, η Ολυμπιακή Ακαδημία άνοιξε τις πόρτες της για να υποδεχθεί παιδιά απ όλη την Ηλεία για να τους διδάξει και να τους υπενθυμίσει τα ολυμπιακά ιδεώδη αλλά και έννοιες όπως ευ αγωνίζεσθαι, σεβασμός στη διαφορετικότητα, ευγενής άμιλλα, αριστεία.
Μετά το τριήμερο της φιλοξενίας στην Ολυμπιακή Ακαδημία, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με ολυμπιακά αθλήματα, προβληματίστηκαν, γέμισαν από εμπειρίες, έκαναν φιλίες.
Και ποιος ξέρει; Ραντεβού σ ένα επόμενο σεμινάριο στην Ολυμπιακή Ακαδημία, στους επόμενος Ολυμπιακούς Αγώνες!